Pojechała do Rosji po inwazji na Ukrainę! Maja Wolny!
29 października, 2023
Odwiedzamy uchodźców w Jordanii.
10 stycznia, 2024
Skąd przyjechali? Dlaczego musieli uciekać ze swojego kraju? Dlaczego szukają bezpiecznego miejsca w Polsce? To są pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w odcinkach cyklu reportażowego pt. Jestem uchodźcą. Poznajmy się! Bohaterami poszczególnych części są osoby, które przybyły do Polski z różnych krajów: m.in. z Iraku, Czeczeni, Afganistanu. Przywieźli ze sobą swoją tożsamość kulturową i swoje historie. Co to za historie? Kim są? Zobaczcie!
Chłopaki z Iraku! Obaj dostali się do Polski przez Białoruś. Wyjechali z Iraku, żeby znaleźć nowe miejsce do życia w Europie. Ali ma już status uchodźcy, a Muqtada jeszcze czeka na decyzję. To bohaterowie jednego z odcinków cyklu, pt.: "Jestem uchodźcą. Poznajmy się", w którym chłopaki opowiedzą dlaczego postanowili opuścić swój kraj i związać przyszłość z innym miejscem na świecie. Jak wygladała sytuacja w Iraku? Dlaczego nie jest tam bezpiecznie? Jak wygladała droga do Europy? Skąd dowiedzieli się, jak sie tu dostać? Jak im się wiedzie w Polsce? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w reportażu.
Ali wytatuował sobie na ręce napisy "mother" i "father", żeby uhonorować swoich rodziców, których zostawił z całym swoim poprzednim życiem w Iraku. Nie czuł się tam bezpiecznie, bo wcześniej uczestniczył w antyrządowych demonstracjach. Został nawet ranny. Ktoś dźgnął go nożem. Wtedy też zaczęli pojawiać się podejrzani ludzie i nachodzić jego bliskich. Nie przebywał w domu, żeby nie można było go łatwo znaleźć. Uciekł do Europy...
Międzynarodowa wyżerka. Siedzimy przy suto zastawionym "stole". Taka pozycja to jest mega cierpienie, ale doświadczenie irackiej uczty wynagradza ból poskładanego na podłodze ciała. Tęsknię za krzesłem. Dla nich zupełnie odwrotnie - je się lepiej właśnie tak. Oni tęsknią za czymś innym. Wspólna uczta przypomina im o życiu w Iraku, gdzie zostały ich rodziny. Jak mówi Ali, tam na ulicy, w Bagdadzie, można zginąć w biały dzień. Kiedy komuś podpadłeś, ktoś może cię tak po prostu zastrzelić. Każdy może mieć broń, a maja ją na pewno członkowie milicji, którzy są ponad prawem. Ali wyjechał z Iraku, bo bał się o siebie po antyrządowych protestach. O zagrożeniu przypomina mu blizna na brzuchu po uderzeniu nożem.

Bożydar Pająk

Reporter, operator i montażysta, współpracuje z redakcjami magazynów reporterskich, emitowanych na regionalnych i ogólnopolskich antenach telewizji publicznej.

Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: kontakt@verynicemedia.pl