Przeżyli koszmar na granicy z Białorusią i trafili do dr Azzadina. Kim są? Jakie są ich historie?
15 grudnia, 2021
Z Afganistanu do Krakowa. Po dobrą przyszłość!
11 stycznia, 2022

Przypominamy kilka reportaży, które wyjątkowo warto włączyć w podsumowanie ubiegłego roku. To nie tylko sprawy, które po prostu trzeba było podjąć i pokazać widzom, bo tak nakazywała reporterska konieczność. To też tematy, których realizacja była reporterską ucztą.

Zaczynaliśmy ten rok walką z COVIDem w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. To pierwszy reportaż wyemitowany w styczniu tego roku. Byliśmy z tymi ochotnikami podczas badań w mobilnym punkcie, gdzie samochodami podjeżdżały osoby kierowane na kwarantannę. Kamera pokazała też dostarczanie posiłków dla kombatantów. Odwiedziliśmy też załogę, która dbała w Poznaniu o osoby z podejrzeniem albo chore na COVID w poznańskim izolatorium. Przypominając procedury, jakie pozwalały być najbliżej wirusa, ale nie mieć z nim w ogóle kontaktu, życzmy sobie na Nowy Rok, żeby te wszystkie zabezpieczenia, kombinezony, dystanse społeczne, maseczki, przeszły jak najszybciej do historii. Roku 2022! Bądź dla nas łaskawy!

Poprzedni rok był brutalny dla ludzi, którzy zdecydowali się szukać bezpieczeństwa w Europie i trafili w pułapkę na granicy polsko-białoruskiej. Stali się ofiarami politycznego ping-ponga, który niestety dla niektórych skończył się smiertelnie. W warszawskiej Kuchni Konfliktu pracują obcokrajowcy, którym kiedyś udało opuścić swój kraj i dotrzeć do Polski. To Czeczeni, Afgańczycy i inne narodowości. Próbują znaleźć tu swoje miejsce. W filmie pt. Kuchnia Pokoju można poznać historie tych ludzi i wspierających ich wolontariuszy. Oby rok 2022 był bardziej łaskawy dla uchodźców, których, ze względu także na kryzys klimatyczny, będzie w Europie coraz więcej.
Dzięki Kuchnia Konfliktu, Jarmiła Rybicka i Khedi Alieva i powodzenia w Waszej ważnej misji!

Robienie reportażu to nie tylko praca i pasja, ale też styl życia. Oby 2022 rok był takim przygodowym wulkanem, jak to bywało w zeszłym roku. Albo nawet z jeszcze wiekszym potencjałem erupcji pozytywnej energii! Tu akurat widzicie moment z realizacji reportażu z Ratownikami SAR, podczas pływania na tak zwanych RIBach, czyli pontonach z silnikami. Była niezła zabawa, ale temat poważny, bo to oni ratują ludzi z tarapatów na morzu. Oby tych tarapatów było jak najmniej, a dobrej przygody jak najwięcej! Dzięki Chłopaki za pomoc w realizacji i niech ten rok lekkim dla Was będzie na morzu i lądzie!

Życzmy sobie, żeby ten Nowy Rok należał do odważnych i gotowych na poświęcenie ludzi, takich jak Medycy na Ulicy i młodzieżowa część grupy. To była druga wizyta u nich w karetce z kamerą, na dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie pomagają osobom bezdomnym. To wolontariusze, którzy opatrują rany z potrzeby serca. Oby 2022 rok sprzyjał im szczególnie, bo na to zasługują!
Reportaż w cyklu pt. "Ratownicy" wylądował na antenie TVP3 w październiku tego roku, który o północy przeszedł już do historii.
 

Mam takiego, ku*wa, "boosta", że mnie roznosi". Jeden z morsów, który zdobył Śnieżkę w zeszłą zimę, dotarł z powrotem do schroniska resztką sił. Miał fioletowe plamy na plecach i objawy hipotermii. Mówił, że nie pamieta wszystkiego z momentu schodzenia ze szczytu. Odcięło go. Na szczęście nic się złego nie stało. Wszyscy dotarli bezpiecznie na dół. Ten materiał, gdyby powstał wcześniej, przed wypadkami morsów w górach, w wyniku których morsujący ocierali się o śmierć, byłby hurraoptymistyczny. Rzeczywistość zweryfikowała jednak modę na morsowanie w górach i pokazała, że trzeba to robić bardzo odpowiedzialnie i to jest niekoniecznie dla wszystkich, a na pewno tylko dla tych, którzy są solidnie przygotowani i wiedzą, kiedy powiedzieć "ubieram się" albo "zawracam". Dlatego finalnie powstał materiał, który pokazuje fascynujące zjawisko, ale przy okazji ostrzega przed zagrożeniem. Reportaż został wyemitowany 2. lutego w Magazynie Ekspresu Reporterów.
W Nowym Roku pamiętajmy, żeby w szaleństwie, które dodaje życiu smaku i satysfakcji, zawsze zmieścić odrobinę rozsądku! Wszystkiego Dobrego!:)

Bożydar Pająk

Reporter, operator i montażysta, współpracuje z redakcjami magazynów reporterskich, emitowanych na regionalnych i ogólnopolskich antenach telewizji publicznej.

Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: kontakt@verynicemedia.pl